Vannak, akik úgy gondolnak a padlófűtéses terek burkolására, mintha az valami őrületesen nehezen kivitelezhető folyamatok összessége volna. Pedig ha pár alapvető szabályt betartanak a feladat elvégzése során, akkor a végeredmény tökéletes lesz majd.
A hibalehetőségek ezen a területen is pont ugyanannyi eséllyel leselkedhetnek orvul a sarokból, mint más építőipari folyamatok esetében. A gondos és előírásszerű kivitelezés, a megfelelően kiválasztott alapanyagok és a munkafolyamatok helyes sorrendjének és lépéseinek betartása nagymértékben segíti a tökéletes végeredmény elérését.
Milyen anyaggal burkoljunk a csövek fölött?
Van, hogy a legnagyobb nehézséget az okozza egy családban, hogy a kígyózó csövekkel teli beton burkolandó felületet záró rétegről megszülessen a döntés. Hiszen olyan sokféle anyaggal lehet ma már befedni a fűtött részt! Kapható ehhez parketta, laminált padlóburkoló, vinil anyag vagy erre alkalmas padlószőnyeg is.
Minden esetben csak olyan anyagot érdemes választani, amelyet kifejezetten padlófűtéshez is ajánl maga a gyártó cég. Ám ha nem a klasszikus és már hosszú évszázadok alatt bizonyított kő- vagy járólap burkolóanyagokra esik a választás, minden esetben hőveszteséggel kell majd számolni. Ez persze anyagfajtánként eltérő, de az 5-15 százalékos értéket is elérheti. A csövekből érkező melegből tehát nem mind fűti majd finoman a teret. Ez pedig a növekvő energiaárak mellett nem elhanyagolható szempont.
Ideális az égetett kerámia vagy a természetes kő
A padlófűtéshez leggyakrabban az égetett kerámia termékeket, a járólapokat, a padlólapokat vagy a természetes kő burkolatokat alkalmazzák a szuper hővezető és hőtartó képességük miatt. Ezek adják át a legjobban a csövekből érkező finom meleget.
Azonban pár szabályt kötelező betartani az előkészítés és burkolás során. Így garantálható, hogy jó sokáig problémamentesen lehessen használni a szépen burkolt helyiségeket. A Csempehegyeknél a járólapok gazdag választékából mindenki megtalálja a megfelelő burkolatot padlófűtéses helyiségeibe.
Gyakran hallani, hogy csak fagyálló lapok használhatók erre, de ez tévhit. Az viszont nem, hogy flexibilis ragasztót szabad csak alkalmazni. Ezt gyakorta az „alakváltozásra képes” jelzővel lehet megtalálni a forgalmazóknál. Ha a C2TE vagy S1 jelzés szerepel a csomagoláson, az lapmérettől függően mindenképp megfelelő lehet. Érdemes azonos márkájú alapozó, fugázó és aljzatkiegyenlítő terméket venni, garanciát is csak így vállalnak a gyártók.
Vízkárok megelőzése
Amire különös gondot kell fordítani, az a betonaljzat vízmentesítése. A beton vízzel köt meg és ha nincs kifűtve és úgy burkolják, akkor a fűtés bekapcsolása után bizony az a bennmaradt víz elindul felfelé. És ekkor bizony felfeszíti majd idővel a járólapot is. Lehet, hogy alattomosan, évek alatt. Nem érdemes kockáztatni, az előírt hőfokon és ideig fel kell a betont felfűteni!