Felmérték, hogy állnak a magyarok az illegális bevándorlókhoz

A többség agresszívnak és követelőzőnek látta őket, pedig a röszkei határ megtámadása még csak ezután történt.

A szeptember 11. és 15. között - tehát még a röszkei, 16-ai zavargás előtt - készült reprezentatív felmérés szerint a korábban nem tapasztalt méretű migrációs hullám erőteljes hatással van a magyar lakosság idegenekkel és bevándorlással kapcsolatos nézeteire és politikai preferenciáira is. Rendkívül erőssé vált a menedékkérőkkel szembeni idegenkedés: míg 2014 novemberében a megkérdezettek 66 százaléka, most 79 százaléka szigorítaná a menekültek befogadásának szabályait.
 
Az 1200 ember megkérdezésével készített felmérés összegzése szerint egy 1-től 100-ig terjedő skálán "az állampolgárok elsöprő többsége" átlagosan 79, illetve 78 ponttal jelezte az egyetértését az egészségügyi és terrorveszély meglétével a menekültáradat miatt. A lakosság többsége (58 százalék) a migránsokat inkább erőszakosnak és követelőzőnek, mintsem békésnek és együttműködőnek (42 százalék) látja, olyanoknak, akik nem tartják tiszteletben a magyar törvényeket és szokásokat.
Az illegális határátlépés elleni szigorú, börtönbüntetéssel járó törvényi fellépés is kiváltotta az állampolgárok zömének helyeslését, és szinte elenyésző kisebbségben vannak azok, akik szerint Magyarországnak előnyére válna, ha menekülteket fogadna be. 
Jelentős többség képviseli azt az álláspontot, hogy emberségesen kell bánni a menekültekkel, ám abban már nincs konszenzus, hogy ellátásuk a kormány, a civilek, vagy mindkettő feladata lenne. Az önkéntes segítők munkáját elismeri a társadalom, azonban még náluk is nagyobb elégedettség övezi a rendőrség teljesítményét - írták.