A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint tavaly 4500-zal csökkent a kisboltok száma Magyarországon
- írja a portfolio.hu. A gazdasági portál szerint így a kiskereskedelmi egységek száma 110 ezer alá csökkent.
A lap megjegyzi, tavaly a munkaerőhiány és a minimálbér 20 százalékos emelése miatt megnőttek a bérköltségek, a beszerzési árak csúcsokat döntenek, az energiaárak megsokszorozódtak, amit igyekeztek a vásárlókra hárítani a boltok, így 40-45%-kal emelkedtek az élelmiszerárak Magyarországon.
Kiemelték: ilyen magas, 4% feletti bezárási ráta az adatok 2005-ös vezetése óta nem született még.
Közel 1500 élelmiszer és italbolt zárt be, 1000-nél több iparcikkes húzta le a rolót, miközben csaknem 800 ruhabolt is tönkrement.
A boltok az év második felében már a vasárlóerő csökkenésével néztek szembe, mivel a reálbérek folyamatosan veszítettek értékükből, így az év végén már kevesebb mint 107 ezer bolt működött - jegyezték meg.
Ami pedig elszomorító, hogy a várakozások szerint
az idei év sem lesz jobb, a kiskereskedelmi forgalom zuhanása ugyanis az év elején erősödött fel, miután az infláció 25% fölé emelkedett
- teszi hozzá a lap.
(Címlapkép: A Magyar falu program támogatásával nyílt kisbolt a Komárom-Esztergom megyei Ácsteszéren az avatás napján, 2022. november 14-én. A program keretében néhány héten belül megjelenik az a pályázat, amelyben 8 milliárd forint keretösszegig kistelepülések boltjai igényelhetnek támogatást működésükhöz. MTI/Bodnár Boglárka)