Csakhogy teljesen tisztába tegyük a dolgokat, a Stop TTIP önszerveződő európai polgári kezdeményezést támogató szervezetek szerdán szimbolikusan átadták az Európai Bizottságnak a tervezett az Európai Unió (EU) és az Egyesült Államok közti szabadkereskedelmi egyezmény (TTIP) és a már csak ratifikálásra váró EU-Kanada kereskedelmi egyezmény (CETA) ellen összegyűjtött aláírásokat.
fotó: MTVSZ - Facebook
Emlékezetes, hogy az Alfahír egy cikksorozatban biztatta olvasóit, hogy a Stop-TTIP oldalon aláírásukkal támogassák azt az önszerveződő polgári kezdeményezést, amely arra szólítja fel az Európai Uniót és tagállamait, hogy állítsák le az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalásokat a Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerségről, és ne ratifikálják az Átfogó Gazdasági és Kereskedelmi Egyezményt Kanadával.
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Stop-TTIP kezdeményezést koordináló hálózat közös közleményükben emlékeztetnek, hogy az aláírásgyűjtés pontosan egy évvel ezelőtt (2014. október 7-én) önszerveződő alapon kezdődött el, miután az Európai Bizottság kijelentette, hogy ebben a kérdésben nem indulhat el hivatalos európai polgári kezdeményezés.
fotó: MTVSZ - Facebook
Az Európai Bizottság véleménye szerint ugyanis
egy európai polgári kezdeményezést nem lehet negatív módon megfogalmazni (azaz, nem mondhatunk olyat, hogy NEM!),
és nem vonatkozhat már folyamatban lévő egyezmények tárgyalására. A Stop TTIP kampányt kezdeményező szervezetek a Bizottság döntését megtámadták az Európai Bíróságnál, ez az ügy egyébként még folyamatban van.
fotó: MTVSZ - Facebook
Fidrich Róbert, az MTVSZ programvezetője, az Európai Bizottság épülete előtt felállított mérleg tövében közölte:
egy év alatt háromszor annyi ember csatlakozott a kampányunkhoz, mint amennyi egy európai polgári kezdeményezés sikerességéhez szükséges. Az egymillió aláírás mellett másik feltételnek számító hét helyett pedig huszonhárom EU tagállamban léptük át az adott országra jellemző kvótát, közte Magyarországon is (hazánkban a minimálisan előírt 15.750 aláíráshoz képest több mint 20 ezer aláírás érkezett, azaz 32 százalékkal több, mint a szükséges minimum).
Európa-szerte több mint 500 szervezet csatlakozott a Stop TTIP kezdeményezéshez, így történt ez Magyarországon is, miközben az Európai Parlamentbe delegált magyar politikusok közül mind a Fidesz, mind pedig az MSZP és a DK képviselői igent mondtak a szabadkereskedelmi egyezményre.
A Stop TTIP kampány több aláírást gyűjtött össze, mint eddig bármely más európai polgári kezdeményezés
- emlékeztetett Fridrich Róbert, majd még hozzátette: ezért azt kérjük, hogy az Európai Bizottság hajtson fejet a CETA és a TTIP elleni tiltakozások előtt.
Sürgetjük a TTIP tárgyalások leállítását, valamint szorgalmazzuk, hogy ne ratifikálják az EU-Kanada kereskedelmi egyezményt
- fogalmazta meg az aktivista.
Fidrich Róbert - fotó: MTVSZ - Facebook
Ez a nagyszerű siker is mutatja, milyen erős az ellenállás Európa minden részén a TTIP-vel és a CETA-val szemben. Ha csak egy szemernyi igazság van az átláthatóságra és a polgárokkal való konzultációra tett ígéretekben, akkor az Európai Parlamentnek közmeghallgatást kell szerveznie a témában és az Európai Bizottságnak lépéseket kell tennie a tervezett egyezmények megállítására
– fűzte hozzá Suzanne George, a kezdeményezés polgári bizottságának tagja.
Remélhetőleg ezzel valóban sikerül elérni, hogy az Európai Parlament, illetve az Brüsszel végre a demokrácia és átláthatóság jegyében vezesse a közösséget.
Egyben ezúton is köszönetet mondunk azon olvasóinknak, akik aláírták a polgári kezdeményezést.