Miután bejelentette Orbán Viktor, hogy "különadók" elrendelésére tett javaslatot a kormány, a csütörtöki kormányinfón részletezte az állami megszorításokat Gulyás Gergely.
Gulyás a tájékoztató elején azzal kezdte, hogy már két alkalommal ülésezett a kormány. Első alkalommal a veszélyhelyzet elrendeléséről döntöttek, ugyan a miniszter megjegyezte, hogy nincs olyan jel, amely arra utalna, hogy Magyarországot közvetlen veszély fenyegeti.
"Az árstopok és a rezsicsökkentés védelme a legfőbb cél, de ez nehéz feladat. Azért ezekre van szükség, hogy továbbra is válságálló legyen a magyar gazdaság"
- emelte ki Gulyás, hozzátéve: ennek érdekében hozták létre a rezsivédelmi és honvédelmi alapot.
A miniszter azt állította, hogy nem csupán a háború, hanem a brüsszeli szankciós politika is felelős az árak elszállásáért.
Elmondta, hogy a kormányzat a költségvetési célokat be akarja tartani, éppen ezért idén is el akarják érni a 4,9%-os hiánycélt. A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban azt, mondta, hogy várhatóan június elején tárgyal majd róla a kormány.
- Elsősorban 68 ezer milliárdos GDP-vel számolnak,
- míg a költségvetési főösszeg 28 ezer milliárd forint lesz.
- A kormány számításai szerint az infláció 5,2% körül lehet,
- ezzel szemben pedig 3,5%-os hiánycélt tűztük ki,
- miközben 4,1%-os GDP-növekedést várnak jövőre.
A hatósági áras tankolással kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a kormány intézkedése által péntektől kizárólag csak magyar rendszámú vagy magyar forgalmi engedéllyel rendelkező autók tankolhatnak, ezzel is csökkentve a benzinturizmust.
Nagy Márton miniszter leszögezte, hogy minisztériumi szinten is megszorítások lesznek, illetve az állami beruházásokat átütemezik.
A most bevezetni kívánt különadók a következőképpen néznek ki:
- A bankszektorban 250 milliárd forint lesz évente a különadó, a tranzakciós illeték kibővítése pedig 50 milliárd forint lesz.
- A biztosítási szektorban, ahol 50 milliárd forintot vonnak el.
- Az energiszektorban, ahol főleg a MOL érintett, mintegy 300 milliárd forintot vonnak el.
- A kiskereskedelmi szektorból 60 milliárd forint mínusszal számolhat.
- A telekommunikációs szektorból 40 milliárd forintot vonnának el
- A légitársaságok 30 milliárd forintot fizetnek majd
- A gyógyszerforgalmazói szektor pedig 20 milliárd forintot fizethet
- A reklámadó 2023 január elsejétől ismét életbe lép, ebből 15 milliárd forintot remélnek.
Ez összesen nagyjából 815 milliárd forint.
Gulyás elmondta, hogy Oroszország háborús agressziót követett el Ukrajnával szemben. A jövőben pedig a magyar kormány minden olyan szankciók támogat, ami jobban fáj Oroszországnak, mint az EU-tagállamoknak.
"Szeretnénk az árstopokat fenntartani, de ezekről majd külön-külön döntés születik június közepén"
- mondta Gulyás, azt állítva, hogy árstop nélkül 5 százalékkal magasabb lenne az infláció idehaza.
A katázás esetleges megszüntetésével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy erről eddig csak szándék van, de a legfőbb cél az lenne, hogy a katával kapcsolatos visszaélések a jövőben megszűnjenek.