A magyar modell (vagy annak ügyvédje) tudomást szerzett a hirdetésről, majd jogi képviselőjén keresztül kérte, hogy vegyék le a vonatkozó hirdetést a párt Facebook oldaláról, mivel annak használatához ügyfele nem adott engedélyt. Az oldal üzemeltetői ennek természetesen azonnal eleget is tettek.
Azonban ez a kis történet ezzel nem zárult le.
Egy tavaly júniusi egyeztetés során a párt elismerte a hibát, ezért Zsiros Annának 400 ezer forint sérelemdíjat fizettek ki, valamint Vona Gábor személyes sajnálatát fejezte ki a történtek miatt.
Úgy tűnik azonban ez nem volt elég.
Megérezve a vérszagot, Zsiros Anna jogi képviselőjén keresztül további 4 millió 600 ezer forintot (és ezen összeg 2014. május 12. napjától számított késedelmi kamatát) követel a kép miatt. A modell jogi képviselete szerint ugyanis a Zsirost jelentős anyagi hátrány érte azáltal, hogy a Jobbik által kirakott montázs (amit amúgy nem a párt készített - a szerk) "önálló életre kelt, az internetről kiirthatatlan", valamint, hogy "a megosztások és like-ok alapján gyakorlatilag az egész magyar internethasználó közösség látta vagy láthatta a képet."
A felperes keresetlevele szerint mivel "a legnagyobb világmárkák és számos hazai cég, valamint a televízió által is naponta foglalkoztatott, sikeres modell", ezért az ő esetében "a jogsérelem következményei hatványozottabban jelentkeznek, mivel a modell a magánszférában tevékenykedik, a fénykép miatt kínos magyarázkodásba kényszerült."
Ez azonban nem volt elég, a modell jogi képviselete szabályos politikai kinyilatkoztatást is tett: "A politikai kontextus már önmagában sérelmes tényén felül jelen esetben hangsúlyos, hogy alperes a legmegosztóbb ideológiát képviselő politikai csoportosulás, amivel összefüggésbe kerülni a magánszférában tevékenykedő független gazdasági szereplőknek nem kívánatos, és amely párttal az összefüggést a felperest foglalkoztató multinacionális cégek és ügynökségek igyekszenek elkerülni."
Itt még nem állunk meg: a "legmegosztóbb ideológiát képviselő politikai csoportosulás" mellett megkapja a magáét maga Conchita Wurst is a modell ügyvédjének keresetlevelében: "a transzvesztita osztrák énekes, aki enyhén szólva megosztó és sokakban negatív képzettársításokat felidéző személyiség, mely tény már önmagában is jelentős mértékű jogsérelmet jelent felperes oldalán."
Nem vernék nagy dobra
Az ötmilliós (plusz kamatok) sérelemdíjért való küzdelem közepette azonban láthatóan a modell és jogi képviselője igyekszik elkerülni a nyilvánosságot, ami érthető is: "felperes nem kívánja a megrendelői oldal figyelmét még jobban felhívni a kifogásolt kép megjelenésére, mely tanúbizonyítások lefolytatása esetén nyilvánvalóan megtörténne." Csakhogy azzal, hogy ekkora összeget követelnek a párton, a párt jogi képviselete szerint a konkrét sérelmet és bekövetkezett anyagi hátrányt bizonyítani is kéne (ahogyan a kínos magyarázkodásokat is – a szerk.) ehhez pedig bizony további tanúmeghallgatások kellenek, például a hazai média- és modellügynökségek tanúként való meghallgatásával.
A felperes keresetlevelében azonban elismeri, lehetetlen bizonyítani, hogy a kérdéses felvétel miatt maradtak -e el felperesnél megrendelések, és ha igen, milyen mértékben...
A Jobbik jogi képviselője szerint a felperest a már megfizetett 400 ezer forintnál komolyabb sérelem nem érte, ráadásul - ahogy fentebb írtuk - egyetlen konkrét eset sem ismert. Mivel a párt részéről mindössze néhány napig volt elérhető a párt Facebook oldalán, ezért magasabb sérelemdíjra nem jogosult.
Egyelőre itt tartunk: az engedély nélkül felhasznált képet pár nap után leszedték, de megérezve az ügy mögötti lehetőséget, nagyobb összegű kártérítést követel a modell, miközben konkrét hátrány valószínűleg nem érte.
A modell (aki az első tárgyaláson sajnálatos módon, rosszullét miatt nem jelent meg) és ügyvédje tehát "zárt ajtók" mögött nyernék meg a pert, illetve a rendkívül nagy összegű sérelemdíjat, de a perrel járó sajtónyilvánosságot már szeretnék elkerülni.
Csakhogy a kettő együtt nem fog menni.
A következő tárgyalás májusban lesz. Ott leszünk.