Auschwitz a Németország által előidézett civilizációs csődöt jelképezi a német házelnök szerint

Auschwitz a Németország által előidézett civilizációs csődöt jelképezi a német házelnök szerint

Az egykori náci haláltáborban, a roma holokauszt emléknapja okán tartott megemlékezésen a Bundestag elnöke úgy ítélte meg, ez "a legnagyobb bűntettet szimbolizálja, amelyet emberek valaha is elkövettek más emberek ellen".

Auschwitz a zsidókon, a szintókon (németországi cigányság), a romákon és a lengyeleken elkövetett népirtást, a Németország által előidézett civilizációs csődöt jelképezi - jelentette ki Bärbel Bas német parlamenti házelnök pénteken az egykori auschwitzi haláltáborban, a roma holokauszt emléknapja alkalmából tartott megemlékezésen.

A túlélők, Malgorzata Kidawa-Blonska lengyel szenátusi elnök, Dani Dajan, a jeruzsálemi Jad Vasem holokauszt-emlékmúzeum igazgatója, valamint több roma és zsidó szervezet részvételével megtartott rendezvényen Bärbel Bas közölte:

Auschwitz "a legnagyobb bűntettet szimbolizálja, amelyet emberek valaha is elkövettek más emberek ellen".

Jelképezi "a Németország által előidézett civilizációs csődöt", az európai zsidók kiirtásának szándékát, a szintókon és romákon elkövetett népirtást - folytatta a házelnök.

A Bundestag elnöke felidézte: Auschwitz "elválaszthatatlanul összefügg az először Lengyelország ellen irányuló német megsemmisítő háborúval", hiszen lengyelek tízezreit gyilkolták meg ott.

Amennyiben ma "csírájában akarjuk elfojtani a gonoszságot, meg kell értenünk, hogy az (...) már akkor (a második világháború idején) is az egyszerű megoldások utáni vágyakozásból eredt, a demokrácia megvetésén alapult", azon a meggyőződésen, hogy "a kirekesztés végül is nem minket érint" - fogalmazott Bas.

Malgorzata Kidawa-Blońska azt mondta, hogy

szerinte a holokauszt azért volt lehetséges, mert Európában hiányzott a "szolidaritás ösztöne".

Ha okulni akarunk a történtekből, akkor ma "gyakorlati szolidaritást kell mutatnunk minden, a háború, a gyűlölet és a birodalmi őrület ideológiájának áldozatául eső nemzettel" - jelentette ki Kidawa-Blońska.

A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján 1972 óta emlékeznek meg arról, hogy 1944. augusztus 2-án éjjel az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban a németek felszámolták az úgynevezett cigánycsaládtábort (Zigeunerfamilienlager), néhány óra alatt meggyilkolva több mint 4 ezer romát a gázkamrákban.

(Címlapkép: Barbel Bas, a német alsóház, a Bundestag elnöke beszédet mond az EU-tagországok parlamenti vezetőinek kétnapos konferenciáján a kasztíliai Leónban 2023. június 30-án. MTI/EPA/EFE/J. Casares)