Tizenkilencre gyarapodott az ebolával fertőzöttek száma a Kongói Demokratikus Köztársaság egyenlítői tartományában (Équateur) kialakult járványgócban, a betegek közül tizenegyen elhunytak - közölték hétfőn a kinshasai egészségügyi hatóságok és az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
A múlt héten 12 ebola-fertőzöttről számoltak be hatóságok. Az ország túlterhelt egészségügyi rendszere egyébként egyszerre több járvánnyal is kénytelen megbirkózni: a kanyaró eddig több mint hatezer emberéletet követelt, a koronavírusnak pedig 112-en estek áldozatul, a fertőzöttek száma meghaladja a 4800-at.
Az országos biomedikai kutatóintézet közlése szerint 14 igazolt és három feltételezett ebola-esetet regisztráltak a Kinsashától mintegy 700 kilométerre északra található Mbandaka városában kialakult gócban. A WHO szerint két további fertőzöttet azonosítottak Bolomba városában, 300 kilométerre északkeletre Mbandakától.
A világszervezet közölte, hogy több mint 2500 embert oltottak be az egyenlítői tartományban ugyanazzal a vakcinával, amelyet az egészségügyi dolgozók korábban az ország keleti részén elharapózott ebola-járványban használtak. Az ország keleti felében több mint 2200-an estek áldozatul az ebolának. Ez utóbbi területen - amely több mint ezer kilométerre található Mbandakától - április 27-e óta nem jelentettek új fertőzöttet.
A genetikai vizsgálatok fényt derítettek arra, hogy az ország nyugati részén kialakult újabb járványgóc nem áll összefüggésben a keleti részt sújtó megbetegedési hullámmal.
Két év alatt ez a harmadik ebola-járvány az országban. A vírust 1976-ban, a Kongó keleti felében található Ebola folyó melletti településeken először észlelték, azóta ez a 11. nagyobb járvány.
Az ebola természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb terjesztői denevérek lehetnek. A kór fertőzött ember vagy állat vérével vagy testnedvével való közvetlen érintkezéssel terjed. A betegség hasmenéssel, súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet.
(MTI nyomán)