Benyújtották az Országgyűlésnek a fiatalok SZJA-mentességére vonatkozó törvénytervezetet. A Novák Katalin családügyekért felelős tárca nélküli miniszter által jegyzett előterjesztés meglepetéssel szolgál, ugyanis az előzetes várakozásokkal ellentétben
Az előterjesztés szerint a kedvezmény
- a bérjövedelemre,
- egyéb nem önálló tevékenységből származó jövedelemre (kivéve a végkielégítés),
- egyéni vállalkozó kivétjére, átalányjövedelmére,
- őstermelői jövedelmére,
- EP- és önkormányzati képviselői jövedelmére,
- könyvvizsgálói jövedelmére,
- nem egyéni vállalkozóként, díjazás ellenében történő munkavégzésből származó jövedelemre
érvényesíthető. Sorrendben a négygyermekes édesanyák kedvezményét követően sorolták be, így megelőzi a friss házasok és a súlyosan fogyatékos személyek kedvezményét.
A feketeleves most következik. A kedvezmény éves legmagasabb mértéke ugyanis „a jogosultsági hónapok számának és a teljes munkaidőben alkalmazásban állók Központi Statisztikai Hivatal által hivatalosan közzétett, a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozó nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkeresetének szorzata”. Magyarul:
A kedvezmény utoljára abban a hónapban vehető igénybe, amikor a fiatal betölti 25. életévét. Akinek a kedvezmény miatt az adóelőleg-alapja nulla, családi kedvezményt a levont járulékból érvényesíthet.
A javaslat sajnos nem kompenzálja azt, ha a fiatal a kedvezmény miatt nem tud élni az egészség- vagy nyugdíjcélú megtakarítása után járó adójóváírással.
Orbán Viktor január közepén a Kossuth Rádióban jelentette be, hogy 2022-től jövedelemadó-mentességet kapnak a 25 év alattiak, akkor arról még nem volt szó, hogy ez csak az átlagbérig terjedne. Korábban lengyel mintára Jobbik javasolta, hogy 29 éves korig kapjanak teljes SZJA-mentességet a fiatalok.