Tervezi-e a kormány, hogy Ukrajna területére magyar honvédeket küld a következő négy hónapban? Ha igen, milyen céllal, és mennyire szolgálja ez hazánk kimaradását az orosz-ukrán háborúból? – kérdezte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert Lukács László György jobbikos országgyűlési képviselő a parlament honlapján megjelent dokumentum szerint.
A kérdés vélhetően azzal állhat kapcsolatban, hogy a honvédelmi miniszter két hete utasítást adott a haderő készenlétének fokozására.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf akkor úgy fogalmazott, "korábban soha nem tapasztalt biztonsági kihívások érnek most bennünket", ezekre pedig Európa-szerte mindenki reagál. Az Egyesült Királyság a haderő mobilizációját jelentette be, Szlovákia rendkívüli állapotot rendelt el, Lengyelország fokozza a készenlétet - sorolta, hozzáfűzve: "nekünk is fel kell vérteznünk magunkat".
A miniszter "békénk megvédése érdekében" arra utasította Ruszin-Szendi Romuluszt, a Magyar Honvédség parancsnokát, hogy készüljenek fel a haderő készenlétének fokozására.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf azóta is rendre arról beszél, hogy a jelenlegi helyzetre tekintettel Magyarországnak fel kell gyorsítania a haderőfejlesztést.
"A háború soha nem lehet célunk, a megelőzésre kell koncentrálnunk" – jelentette ki hétfői tatai látogatásán, hozzátéve, hogy 44 új Leopard 2A7 harckocsi kerül Tatára, az első jármű érkezése 2023 júniusában várható; a továbbiak szállítása 2023 és 2025 között valósulhat meg. Emellett a régóta várt 24 PzH 2000 önjáró löveg első darabjai már az idén megérkeznek – jelezte.
A kormány által létrehozott honvédelmi alap lehetővé teszi, hogy a háborús infláció és a globális gazdasági nehézségek ellenére az eddiginél erőteljesebben folytatódjon a fejlesztés – mondta.
A Lukács László György által benyújtott „Tervezi-e a kormány, hogy Ukrajna területére magyar honvédeket küld a következő négy hónapban?” című írásbeli kérdésre két héten belül felelnie kell a miniszternek.
Ismert: a kormány a választási kampányban azzal vádolta az ellenzéki pártokat, hogy azok állításaikkal szemben megszorításokat hajtanának végre, hozzányúlnának a rezsicsökkentéshez és belesodródnának az ukrán-orosz háborúba is. Azóta látható, hogy az első két vád kormányváltás nélkül is bekövetkezett, a harmadikkal kapcsolatban pedig a miniszter adhat megnyugtató válaszokat a Jobbik frakcióvezetőjének.