Pintér Sándor, az Orbán kormányok legrégibb minisztere tábornokkal és Rétvári Bencével, a volt Emmi, volt államtitkárával együtt érkezett a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának meghallgatására.
60 százalékkal csökkent a közterületen elkövetett bűncselekmények száma, és ez azt mutatja, hogy a kormány büntetőpolitikája helyes úton jár. A honpolgárok biztonságérzete szerinte lényegesen jobb, mint 12 évvel ezelőtt, a rendvédelmi szervek állampolgári megbecsülése pedig nőtt az említett időszakban
- mondta Pintér Sándor.
A Belügyminiszter szerint a rendőrség kiemelkedő munkát végzett, pandémia és a migráció kezelésében is helyt álltak a rendőrök, a katasztrófavédelem területén pedig folyamatos fejlődés volt. Hasonló értékelést adott büntetés-végrehajtás területén végrehajtott fejlesztéskről is.
Új épületek vannak, és a pandémia idején is megfelelően oldották meg a BV-sek a feladatatokat. Az idegenrendészet új területként került a Belügyminisztériumhoz, miután a kormány úgy döntött, rendészeti eszközökkel kell megoldani ezt a feladatot, de itt is megfelelően helyt állt a tárca
- jelentette ki Pintér Sándor.
Később arról is beszélt, hogy a börtönök fejlesztésére, bővítésére lesz szükség, hogy megfelelő elhelyezést tudjanak biztosítani a fogvatartottaknak, ha folytatódna a büntetőpolitika szigorítása.
Az elmúlt időszakban egyszeri fegyverpénzt kaptak a rendőrök, de azt szeretném, hogy az egyszeri illetmények bekerüljenek a hivatásos állomány havi illetményébe. Ebben kérem az Országgyűlés és a kormány segítségét
- tette hozzá Pintér Sándor.
Kitért az informatikai fejlesztésekre és ezzel kapcsolatban úgy vélte,
az orosz-ukrán háború rávilágított arra, hogy a védekezésre is nagyobb hangsúlyt kell fektetni a jövőben, mert a kibertámadások hatványozottabban megjelennek.
Beszámolója végén Pintér Sándor közölte, hogy egyelőre nem tervez személyi változásokat, de a Miniszterelnöki Kabinetirodához távozó Papp Károly helyett, új államtitkár lesz.
A kérdések során Harangozó Tamás MSZP-s képviselő arról kérdezte Pintért, mi az oka, hogy a Belügyminisztériumtól elkerült a polgári titkosszolgálat? Válaszában a belügyminiszter azt mondta, ez az átszervezés segíti a kormányzati munkát és a gyorsabb reagálást.
Mindig a kor követelményeinek megfelelően kell meghatározni a Belügyminisztérium feladatai
- mondta a belügyminiszter
A jobbikos Lukács László György ezzel kapcsolatban arról kérdezte Pintért, hogy jut-e megfelelő figyelem a rendészeti területre, ha Pintér Sándornak közben a közoktatást és az egészségügyet is irányítani kell.
Pintér szerint ha megfelelő a szervezés, ha munkatársai megfelelően előkészítik a döntéseket, kellő idő jut minden területre.
A Belügyminisztériumban jelentős rend uralkodott és azt szeretném, hogy az új feladatok irányításában is a rend irányába tudjunk elmozdulni
- közölte Pintér Sándor azzal kiegészítve, hogy tudományos tanácsokat szeretne létrehozni az oktatás és az egészségügy területén, hogy szakmai alapon tudjanak döntéseket hozni.
Szintén Lukács László György kérdezte a rendőrök béremeléséről a belügyminisztert. Pintér ennek nyomán reményét fejezte ki, hogy ha az ország gazdasági fejlődése nő, akkor az megteremti a lehetőséget a béremelésre.
Az ország mindenkori gazdasági ereje határozza meg, hogy milyen módon tudnak fizetni az állami alkalmazottaknak
- tette hozzá Pintér, aki konkrét dátumot nem mondott, de egy másik kérdésre válaszolva közölte, hogy nem tart tömeges leszerelésektől a veszélyhelyzet után a rendőrség állományában.
A bizottsági meghallgatás után a kormánypárti képviselői támogatták, hogy Pintér Sándor kinevezését, míg az ellenzék két tagja Harangozó Tamás és Lukács László György tartózkodott a voksolás során.