A koronavírus és a járványhelyzet testi-lelki jóllétre gyakorolt hatását vizsgáló nemzetközi felmérésben is részt vesz Magyarország - közölte a Semmelweis Egyetem vasárnap. Az online kérdőív május elsejétől magyarul is elérhető.
Miközben Magyarországon május elsejével elindult az országos, reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálat, amely pontos képet kíván adni a járvány kiterjedéséről, egy nemzetközi felmérés is elkezdődött 75 ország, 200 kutató, valamint több nemzetközi és nemzeti szervezet részvételével Collaborative Outcomes study on Health and Functioning during Infection Times (COH-FIT) néven, amely a vírus és a járványhelyzet testi-lelki jóllétre gyakorolt hatásait kutatja - írták.
A vizsgálatot Magyarországon a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának nyugalmazott professzora, Bitter István vezeti.
A magyarországi kutatás vezetőjének tájékoztatása szerint az anonim internetes felmérésben csak felnőttek vehetnek részt, az online kérdőív kitöltése 30-35 percet vesz igénybe.
A három részből álló kérdőíven a demográfiai és a koronavírus általi érintettséghez kapcsolódó adatok megadása mellett a testi-lelki jóllétre, a szociális kapcsolatokra, az aktivitásra vonatkozó kérdésekre kell válaszolniuk a kitöltőknek a koronavírus-járvány előtti és a mostani időszakot is tekintve - emelte ki Bitter István.
A projekt nemcsak a koronavírus-járvány káros következményeinek csökkentésében és a jövőbeni hasonló helyzetek esetében megelőző jelleggel nyújthat segítséget, de értékes adatokat szolgáltathat a szakembereknek a szomatikus és mentális betegségek kezelésének tervezéséhez is. Az egészségügyben dolgozókat például fokozottabban sújtja a járvány, most név nélkül ők is beszámolhatnak saját állapotukról - tette hozzá.
Bitter István szerint nemcsak az fontos, hogy minél többen töltsék ki a kérdőívet, hanem az is, hogy minél hamarabb a lehető legtöbben részt vegyenek a vizsgálatban, a COH-FIT ugyanis a korlátozások előtti állapotokat úgy méri fel, hogy a két héttel előtti jellemzőkre kérdez rá. A korlátozásokat azonban eltérő ütemben oldják fel a fővárosban és vidéken, így lehetséges, hogy mire eljut az emberekhez a kérdőív, az elmúlt két hétre vonatkozó kérdések már nem a korlátozások előtti állapotokat érintik.
A COH-FIT felmérést a Semmelweis Egyetem tájékoztatása szerint eddig 6 kontinens 75 országából több mint 9600-an töltötték ki.