Törökország katonai műveletet indított Szíriában

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szerdán megerősítette a harckocsik részvételét a katonai műveletben. Az NTV kereskedelmi hírcsatorna által élőben közvetített nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a beavatkozás az "Iszlám Állam határról való kisöprésére" irányul.

A török művelethez a terepen olyan szíriai ellenzéki fegyveres csoportok is csatlakoztak, amelyek Ankara támogatását élvezik a szíriai belháborúban. Cavusoglu a Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) egységeit nevezte meg az ellenzéki fegyveres csoportok közül.

Az NTV szerint a hadműveletet 15 napra tervezik, és végső célja, hogy az Iszlám Állam fegyvereseit egészen Rakkáig visszaszorítsák.

Numan Kurtulmus török kormányfőhelyettes az NTV-nek nyilatkozva "nemzetbiztonsági ügynek" nevezte a szíriai határtelepülés visszafoglalását. Dzserablúsz az Iszlám Állam egyik utolsó nagy bástyája a török határ közelében.

A török katonai akció szerda hajnalban kezdődött az Iszlám Állam dzserablúszi állásai elleni tüzérségi támadásokkal és a Washington vezette nemzetközi koalícióval közösen végrehajtott légicsapásokkal. A művelet célja, hogy garantálják a török-szíriai határ biztonságát, hozzájáruljanak Szíria területi egységének megőrzéséhez, és támogassák az Iszlám Állam elleni nemzetközi fellépést - olvasható a témáról kiadott közleményben.

A művelet kezdete után néhány órával érkezett meg Ankarába Joe Biden amerikai alelnök, a legmagasabb rangú nyugati politikus, aki a július 15-i sikertelen katonai puccskísérlet óta Törökországba látogat. Tárgyalásainak központi témája a szíriai háború mellett az 1999 óta önkéntes amerikai száműzetésben élő Fethullah Gülen kiadatásának ügye. A török kormány az egykor Recep Tayyip Erdogan elnök szoros szövetségesének számító iszlám hitszónokot tartja a puccskísérlet felelősének.

„Törökország mindig is csak a szíriai nép megsegítésére gondolt”

A török államfő szerdán kijelentette:

Törökország eltökélt, hogy Szíria megőrizze területi épségét, és a saját kezébe veszi az ügyeket, ha szükség van az ország területi egységének megvédésére.

Recep Tayyip Erdogan Ankarában hangsúlyozta, hogy Törökország mindig is csak a szíriai nép megsegítésére gondolt, és nincs egyéb más szándéka.

Erdogan merősítette, hogy Törökország katonai műveletet indított Észak-Szíriában az Iszlám Állam és a kurd harcosok ellen, hogy véget vessenek a török határ elleni támadásoknak.

Az államfő - az Egyesült Államok által a szíriai kurdoknak (pesmergáknak) nyújtott támogatásra utalva - a terrorszervezeteket támogató országokat kezükben kibiztosított kézigránátot tartó emberekhez hasonlította.

Török ultimátum a kurdoknak

Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter szerdán Ankarában felszólította a szíriai kurd harcosokat, hogy térjenek vissza az Eufrátesztől Keletre, ellenkező esetben "Törökország azt teszi majd, amit kell".

Törökország, amely a Szíriában harcoló nemzetközi szövetség tagja, nem ért egyet Washingtonnal a szíriai kurd lázadók támogatásában. Ankara amiatt aggódik, hogy a kurdoknak az Iszlám Államon aratott szíriai győzelmei felbátorítják a törökországi kurd lázadókat.

Szíria elítélte a török beavatkozást

Efkan Ala török belügyminiszter azt jelentette be, hogy a török hatóságok biztonsági célból ideiglenesen kitelepítették a szíriai határ mentén fekvő Karkamis város és hat környező falu lakosságát, mielőtt a tüzérségi és légi támadás megindult az észak-szíriai Dzserablúsz körzetében.

A miniszter Ankarában az Anadolu török állami hírügynökségnek adott interjúban elmondta, hogy a hadművelet az Eufráteszi Pajzs (Firat Kalkani) elnevezést kapta.

Ala hangsúlyozta: Törökország nem nézi tétlenül, hogy terrorszervezetek veszélyeztetik a területét. Kedden 9, Dzserablúszból indított aknagránát csapódott Karkamisba, az egyik az önkormányzat épületének kertjébe zuhant.

A damaszkuszi televízió jelentése szerint a szíriai külügyminisztérium szerdán elítélte és a szuverenitása megsértésének minősítette a török harckocsik behatolását szír területre.