Novák Előd a tárgyalás szünetében azt mondta, hogy
"a kommunista bűnök nyilvános tagadásával ért fel
az az ítélethirdetés, amelynek keretében a bíró lelkesen mentegette az indokolásban Biszku Bélát". Az ügyészség és a bíróságok eddig időhúzásra játszottak, a mostani ítélet pedig nyilvános felmentéssel ér fel, hiszen felfüggesztett börtönbüntetésre ítélni valakit háborús bűntettek miatt több mint vérlázító - fogalmazott. A következő lépés már csak a bűncselekmény hiányában történő felmentés lehet - jegyezte meg.
A jobbikos országgyűlési képviselő szerint az egész rendszer, az egész politika szégyene, hogy az 1956 utáni megtorlások egyik vezéralakját
egyetlen nap letöltendő börtönbüntetésre sem ítélik.
Azt mondta, különösen fájó, hogy még egy olyan szimbolikus büntetést sem kapott Biszku Béla, hogy nézze meg Tóth Ilonka koncepciós perének dokumentumfilmjét. Hozzátette:
Tóth Ilonkát ugyanabban a teremben ítélték halálra, amelyikben a Biszku-ügyben hirdet ítéletet a Fővárosi Törvényszék.
Az ellenzéki politikus azt mondta: a politika felelőssége - az elszámoltatás hiányán túl -, hogy a kommunista vezetők több százezer forintos luxusnyugdíjból élik mindennapjaikat. Biszku Béla is
"az egykori belügyminiszterként végzett tömeggyilkosságai alapján kapja
még mindig azt a több százezer forintos kommunista luxusnyugdíjat, amit minden ellenkező kormányzati híreszteléssel ellentétben néhány ezer forint megvonása után, de azóta többszöri nyugdíjemelés után még mindig kap". Hangsúlyozta: a Jobbik kormányra kerülve azonnali hatállyal megszünteti a kommunista luxusnyugdíjakat, amelyet alanyi vagy özvegyi jogon még mindig több ezer ember kap, és évente több milliárd forintra rúg.
Pártja három legfontosabb antikommunista követelése
- az állambiztonsági múlt nyilvánosságra hozatala,
- a kommunista vezetők elszámoltatása és közéletből való kitiltása,
- valamint a kommunista luxusnyugdíjak megvonása
- emelte ki. Hangsúlyozta: ha a kommunista vezetőket kitiltanák a közéletből, ez érinthetné Gyurcsány Ferencet is, "aki a KISZ Központi Bizottságának titkáraként olyan magas szintű vezetője volt az előző rendszernek, hogy egy állítólagos rendszerváltás után normális esetben nem lehetne nemhogy miniszterelnök, de még országgyűlési képviselő sem".
A Fővárosi Törvényszék csütörtökön kihirdetett elsőfokú ítéletében két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Biszku Béla volt pártállami vezetőt háborús bűntettek miatt.
A bíróság a megismételt eljárásban mindazonáltal felmentette a vádlottat az 1956 decemberében a budapesti Nyugati téren, valamint a Salgótarjánban történt, összesen 49 halálos áldozatot követelő sortüzekkel kapcsolatban az aljas indokból, több ember sérelmére felbujtóként elkövetett háborús bűntett vádja alól. A törvényszék szerint Biszku Béla bűnössége ugyanis ezekben az esetekben nem megállapítható.