"Ha Magyarországra jössz, nem veheted el a magyarok munkáját!" - emlékeztetett az Orbán-kormány plakátokon virító ígéretére Z. Kárpát Dániel a parlamentben. A Jobbik-Konzervatívok országgyűlési képviselője hétfői napirend előtti felszólalásában elmondta:
bármelyik országrészbe megyünk, a kormány mintha folyamatosan a vendégmunkás-importot favorizálná a magyar munkavállalók védelmével, támogatásával szemben.
Z. Kárpát felhozta példaként, hogy Tabon a Flextronix gyára pár év alatt ukránokra és filippínókra cserélte a magyarokat. Holott a gyár 1992 óta működik.
Az államilag támogatott multicég kapva kapott az alkalmon, és elkezdte lecserélni a dolgozóit harmadik világból jött munkásokra, miután a kormány megteremtette az ehhez szükséges "klímát"
- kifogásolta a jobbikos politikus.
Az ellenzéki képviselő úgy folytatta, Hajdúnánáson azt látni, hogy a 300 millió forintból épült munkásszállón 143 grúz vendégmunkást szállásoltak el. Hozzátette, sokszor úgy történnek ezek, hogy az önkormányzat nem is tud róla.
Z. Kárpát Dániel felidézte, az Alfahír és sajtóhírek szerint a ceglédi Infineontól azért rúgtak ki valakit, hogy helyette olcsó ázsiai vendégmunkást vegyenek fel. Tervezik továbbá az indonézek mellé filippínók felvételét, akiknek támogatják a lakhatását - fűzte hozzá.
Mindenhol visszaköszön az, hogy a magyarnak a lakhatását nem támogatják, sem ezek a nagy cégek, sem a kormány kellőképpen, a hamradik világ szállását, lakhatását viszont folyamatosan
- rótta fel a Fidesznek.
A Jobbik politikusa szerint az is látható, hogy legutóbb Hajdúszoboszlón, Sárándon és Mikepércsen tört ki pánik a helyiek körében, mert a Debrecenbe importált török, kínai és Fülöp-szigeteki munkások itt kapnak szállást. Az önkormányzat itt is csupán utólag tud értesülni erről.
Miközben magyarok százezrei dolgoznak kényszerűségből Nyugat-Európában, addig a Fidesz törvénykezése miatt százezrek érkeznek a harmadik országokból hazánkba, ha úgy tetszik, elvenni a magyarok munkahelyeit
- érvelt Z. Kárpát.
A kirúgásokkal terhelt makói Continental-gyártól kezdve az összes cég viselkedését megvizsgálva a jobbikos képviselő szerint kiderül, hogy a jövevények letörik a béreket, kiszolgáltatott munkakörülményeket kényszerítenek a magyarokra és megváltoztatják hazánk megszokott kulturális berendezkedését hosszú távú ittlétük esetén.
(Fotó: Z. Kárpát Dániel - Béli Balázs/Alfahír)
Arra is kitért Z. Kárpát, hogy Gyöngyösön történt múlt év végén, hogy filippínó vendégmunkásokra cserélték a magyar takarítókat, akik betanították új kollégáikat. Ráadásul kirúgásukkor a fizetésük és dokumentumaik visszatartásával zsarolták őket. Ácson pedig közölték, hogy 300 lakásos lakóparkot építenek a harmadik világból jövő dolgozóknak, ismét a magyarok helyett - számolt be.
Ezek a cégek mind az Önök támogatottjai. A magyar adófizetők pénzéből százmilliárdos nagyságrendben támogatják ezeket a társaságokat
- címezte a részben üres kormánypárti padsorokban ülőknek.
Z. Kárpát a Jobbik nevében újfent leszögezte, a magyarok lakhatását kell támogatni, és a multiknak csak akkor kéne támogatást adni, ha betartják a Magyar Kvótát, azaz vállalják, hogy legalább 90 százalékban EGT-n belülieket, tipikusan magyarokat foglalkoztatnak.
A kérdésem egyértelmű: hajlandó-e a kormány a Jobbik-Konzervatívok javaslatára visszaszedni az összes állami támogatást azoktól a cégektől, amelyek ilyet tettek? És ha már visszaszedi, hajlandó-e mindezt legalább olyan büntetőkamattal megtenni, mint ami egy magyar állampolgárt ér, például, ha a csok feltételeit nem teljesíti? Hajlandó-e a multikkal szemben is ugyanezt a szigort tanúsítani?
Fónagy néhány adat ismertetésébe csomagolta mellébeszélését
Az Orbán-kormány nevében választ adó Fónagy János szerint csupán a sok egyedi példát tüntette fel általánosnak a jobbikos politikus. De a fideszes államtitkár az úgynevezett alapelvükre hivatkozva mosdatta a kormányt a munkahelyek védelme kapcsán, ám mit sem törődött azzal, hogy a gyakorlat másról árulkodik. Azt hangoztatta, a kormányzat csak az illegális migráció ellen lép fel. Arra is utalt Fónagy, hogy szerinte minden eddiginél szigorúbb idegenrendészeti törvényt fogadtak el. Megint csak hangsúlyozta, szerinte a külföldi vendégmunkások tömeges munkavállalása tényleg csak átmeneti hazánkban.
A húsz éve érvényben levő kvóta szabályozás értelmében 2024-ben elvileg 81 ezer fő kaphatna vendégmunkás tartózkodási és foglalkoztatási engedélyt Magyarországon
- ismerte el Fónagy János, aki szerint a kormány idén szűkebbre, körülbelül 65 ezerre szabta ezt a számot. Majd arról beszélt, 110-120 ezer fő jelenleg a nem EU-s, harmadik országból jött vendégmunkások száma, ugyanis volt olyan, hogy nem egy, hanem 2-3 éves engedélyt is kiadtak, és ezek halmozódnak.
Arról is szólt, hogy a kormány létrehozott egy negatív listát, mely munkakörökben nem lehet felvenni vendégmunkásokat. A lista közel 300 foglalkozást tartalmaz - tette hozzá Fónagy.
A kormánypárti államtitkár kitért arra is, hogy visszaélések feltárása után Hajdú-Bihar vármegyében eljárás indult harmadik országbeliek jogellenes foglalkoztatása miatt.
Tehát gyakorlatilag a Jobbik képviselőjének kérdésére a fideszes válasz a nem: vagyis nem lépnek fel a kiszolgáltató multikkal szemben.
(Címlapkép: Jobbikos plakát a vendégmunkásokról Gödön, a Samsung-gyárnál - Alfahír)