A két ország vezetője a szerdán Salzburgban kezdődő EU-csúcs témáiról egyeztet.
Emmanuel Macron kiemelte: az európai határ- és partvédelmi ügynökség, a Frontex megerősítésével, és a tranzit-, illetve a származási országokkal, valamint az Afrikai Unióval folytatott jobb párbeszéddel az Európába érkező menekültek és migránsok jobb ellenőrzése és a határok jobb védelme a cél. Emellett a szabálytalanul Európában tartózkodók kiutasítási eljárásán is javítani kell az államfő szerint.
Orbán most éppen nem támogatja
Két éve a Fidesz képviselőcsoportja még megszavazta a közös határőrségről szóló döntést. Orbán Viktor is az erősebb határvédelmet hangsúlyozta, ami megegyezik a Frontex létrejöttének és erősítésének céljaival. A magyar miniszterelnöknél viszont elpattant valami, és azt találta ki, hogy elvennék Magyarországtól a határőrizet jogát, valamint menekülteket és migránsokat engednének Magyarország területére. Erről a Kossuth Rádióban beszélt.Emmanuel Macron támogatja az Európai Unió soros osztrák elnökségének prioritását az illegális bevándorlás elleni harcban a külső határok biztosításával. A francia elnök leszögezte: bízik abban, hogy a migráció témájában úgy tudnak előrelépni a tagállamok, hogy "tiszteletben tartjuk az Európai Uniót alapító értékeinket".
Sebastian Kurz úgy fogalmazott, hogy "teljes mértékben támogatjuk Jean-Claude Juncker javaslatait" a határvédelemről, amelynek alapján a Frontex munkatársainak száma a jelenlegi 1500-ról 2020-ra 10 ezerre emelkedne.
Annak a véleményének is hangot adott, hogy az azoknak az országoknak, ahol a menekültek és migránsok belépnek az Európai Unióba, szükségük lenne európai szolidaritásra, de cserébe el kellene fogadniuk az európai segítséget a hivatalos eljárások lefolytatásához.
Sebastian Kurz vasárnapi berlini látogatásához hasonlóan Németország után Franciaország támogatását is kérte a decemberben Bécsben rendezendő Európa-Afrika találkozóhoz.
"Európa-Afrika csúcsot rendezünk decemberben, és bízunk Franciaország támogatásában. Afrika gazdasági fejlesztésére szeretnénk koncentrálni" - mondta az osztrák vezető.
Sebastian Kurz megítélése szerint az Európai Unióban túl sok feszültség volt tapasztalható az elmúlt időszakban.
"A legfőbb cél az elnökségünk alatt, hogy támogassuk azokat, akik hidakat akarnak építeni az Európai Unióban, miután jelenleg túl sok feszültség létezik az EU-n belül kelet és nyugat, valamint észak és dél között. Az Európai Unió csak akkor érhet el sikereket, ha együtt dolgozunk és cselekszünk" - hangsúlyozta a megbeszélés előtt az osztrák kancellár.
Kurz véleménye
Az EP-választás egyre inkább Orbán Viktor és Emmanuel Macron összecsapásáról szól, a magyar kormányfő állítólag közölte is a francia elnökkel, hogy le fogja győzni. Sebastian Kurz viszont azt mondta, ehelyett inkább a problémák megoldásával kellene foglalkozni.A francia elnök egy korábbi megszólalásában úgy fogalmazott, hogy keletet és nyugatot a migráció, az északi és déli tagállamokat pedig az eurózóna közös költségvetésére vonatkozó javaslat osztja meg.
Más témák is vannak
Emmanuel Macron elmondta, hogy a migráción kívül a megbeszélésen egyeztetni fog Sebastian Kurzzal a nagy internetes európai cégek megadóztatására tett javaslatról. Jelezte, hogy reméli, megállapodás születik az osztrák uniós elnökség idején, miután a vállalatok és az emberek is nagyon várják ezt a digitális európai piac jobb működése érdekében.
Megemlítette az eurózóna reformjáról szóló egyeztetéseket is a német kancellárral júniusban javasoltak alapján, valamint a Brexit-tárgyalásokat, amelyeket szintén az "Európai Unió kohéziója és védelme" kell, hogy vezessen - mint ahogy fogalmazott - a közös piac megőrzése érdekében, és tiszteletben tartva a brit állampolgárok szavazatát. Sebastian Kurz jelezte, hogy el kell kerülni a "kemény Brexitet".