Az egyelőre csak papíron létező Fudan Egyetemnek van fenntartó alapítványa, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter
Az erről szóló, október 8-án benyújtott, majd október 18-án bírósági végzésben jóváhagyott döntést a HVG derítette ki. Palkovics László hasonló jogköre ugyanakkor változatlan formában megmarad.
A Fudan Egyetem ügye tavasszal kapott nagy visszhangot, akkor a Direkt36 tényfeltáró csapata derítette ki, a kommunista kínai állam Magyarországon egy egyetemi campust kíván létrehozni úgy, hogy ahhoz
„Nemzeti" kormányunk kínai hitelből, kínai céggel, kínai vendégmunkásokkal építteti a kínai egyetemet
Az eredetileg magyar diákvárosnak tervezett helyen kapna helyet a kínai Fudan Egyetem budapesti campusa. Az intézményt a világ legnagyobb építőipari cégével, a Kínai Állami Építőmérnöki Vállalattal (CSCEC) építtetné meg Magyarország, a beruházási ajánlatuk szerint 338 milliárd forintba kerülne, azaz 650 ezer forintos négyzetméteráron vállalnák összesen 520 ezer négyzetméter megépítését, amihez Magyarország a hírhedt Budapest-Belgrád vasút konstrukciójához hasonló gigahitelt venne fel.
Az egyetem ellen az ellenzék tiltakozott, Karácsony Gergely főpolgármester pedig népszavazási kezdeményezést nyújtott be – ezt Gulyás Gergely kancelláriaminiszter sem ellenezte, sőt! –, a referendumra a Nemzeti Választási Bizottság pedig áldását adta.
Érdekesség, hogy más, hasonló konstrukcióban működő egyetemeke esetében nincs főigazgatói poszt, ezt csak a Fudan esetében kreálta meg Palkovics László tárcavezető.
A HVG Bertáné Dr. Bényi Krisztináról azt írja, a felsőoktatásban nem ismert személy, a közigazgatásban annál inkább. Dolgozott a Csongrád Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál, majd a megyei kormányhivatalban, végül 2015-től a Miniszterelnökségen, ahol előbb főosztályvezető volt, majd Kósa Lajos rövid tárca nélküli minisztersége idején a titkárságvezetője, később, 2018-2020 között a Modern Városok és Falvak fejlesztésének koordinációjáért felelős helyettes államtitkár volt – írja róla a portál.
A kínai egyetem ügyében egyelőre még egy kapavágás sem történt, viszont a magyar állam már 600 millió forintnyi pénz, illetve 13,2 milliárd forintnyi ingatlanjuttatással támogatta a beruházást. Ezzel a vagyonnal a kuratórium gazdálkodhat.
A portál az innovációs és technológiai minisztériumon keresztül kereste Palkovics László kuratóriumi elnököt, szerették volna megtudni, mi áll Bertáné Dr. Bényi Krisztina kinevezésének hátterében, de kérdéseikre nem kaptak választ.