Az egészségügyi beszállítók többségének hitelt kell felvennie, hogy finanszírozni tudja az állam által ki nem fizetett számlákat – írta meg a Népszava.
A beszállítók gyakorlatilag hiteleznek az államnak, de így ők kerülnek bajba.
Az egészségügyi beszállítók többsége ott tart, hogy hitelt kénytelen felvenni, mivel az állam nem fizeti ki a számlákat. A probléma összefügg azzal, hogy az egészségügyi intézmények adóssága május végén már elérte a 75 milliárd forintot, és havonta átlagosan 10,2 milliárd forinttal nő.
Ha ezek a cégek bedőlnek, akkor bedől az egészségügy is: leállnak a műtők, a laborok, de még a kórházi informatika is.
A magyar egészségügynek beszállító cégek a saját túlélésük miatt is folytatják a tevékenységüket, de ezzel az egészségügyet, és ez által a betegeket is megmentik. Viszont ez a rendszer már nem sokáig tartható fenn.
A beszállítókat tömörítő érdekvédelmi szervezetek (az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete – ETOSZ –, az Orvostechnikai Szövetség – OSZ –, illetve a MediKlaszter) száznál több cég bevonásával készült felméréséből kiderült, hogy saját erőből képtelenek ekkora összeget hitelezni.
Az orvostechnikai vállalkozások többsége, csaknem 60 százaléka bankhitel vagy egyéb kölcsön felvételére szorul a kórházi kintlévőségeinek finanszírozásához
– mondta el a Népszavának Rásky László, az Orvostehnikai Szövetség titkára.
A szakember hozzátette: a vállalkozások csaknem fele 100 millió forintos nagyságrendben volt kénytelen hitelt felvenni, 20 százalékuk pedig a belső tartalékok felélésével tud csak túlélni, de vannak olyanok is, akik lassan lehúzhatják a rolót.
A kormány részéről Takács Péter államtitkár azt ígérte, hogy júliusban gyorssegélyt adnak a rezsivédelmi alapból a fizetésképtelenné vált intézményeknek. De mi köze ennek a rezsihez? A beszállítók is szkeptikusak ezzel kapcsolatban, mert szerintük ha a pénzt rezsire kell költeni, akkor nekik semmit sem fognak fizetni a kórházak.
Az ETOSZ, a MediKlaszter és az OSZ vezetői jelezték a kormányzat felé, hogy a finanszírozás emelkedő kamatterhei miatt még súlyosabb, mint az elmúlt években: a 75 milliárdos tartozásnak mintegy 4 milliárd forint a kamata. Azaz végeredményben ennyivel több adónkat költik el.
Mészáros Lőrinc nyerészkedne a kórházi beszállítók szorult helyzetén?
A Népszava információi szerint az adósságállomány finanszírozására szívesen belépne üzleti alapon a nemrég létrejött MBH - Magyar Bankholding nevű szuperbank, ami történetesen Mészáros Lőrincnek, Orbán Viktor leggazdagabb barátjának a tulajdonában áll.
(Címlapkép: Orbán Viktor/facebook)